Sociální centrum Kamínek

V Kamínku oslavili Den Romů

15.04.2015  …  články

Zvyky a tradice Romů si připomněli návštěvníci Kamínku. V sociálním centru se jich sešlo několik desítek, aby se pobavili, ale také se dozvěděli zajímavé informace o romské kultuře.

Den Romů se v České republice slaví 8. dubna od roku 2001. Akci uspořádalo Občanské sdružení Světlo Kadaň, které v Kamínku provozuje služby, a na organizaci akce se významně podíleli i samotní klienti. Vystoupilo několik romských tanečních skupin a zpěváků, složených z klientů nízkoprahových center Molo a Kámen, všichni si společně zazpívali romskou hymnu. „V Kamínku se Den Romů slavil podruhé, Romové mají velmi zajímavou kulturu, je tedy co představovat a ukazovat veřejnosti," uvedla Knarik Manukyan, vedoucí služeb pro rodiny s dětmi.

Odpoledne se rozpoutala velmi zajímavá debata na téma Včera a dnes, kterou si přišel poslechnout také náměstek primátora Marian Bystroň. Při besedě zúčastnění srovnávali romské zvyky v minulosti a současnosti, besedy se zúčastnila také místní Romka, která vyprávěla, jak Romové žili za jejího dětství. „Lidé se třeba dozvěděli, že se s romštinou dá domluvit po celém světě," řekl Ivo Adam, spolupracovník sdružení Světlo.

Veřejnost si mohla prohlédnout celou budovu Kamínku, naučit se vařit romská jídla a také si zasoutěžit s dětmi. „Bylo to super, provedla jsem při exkurzi centrem pana primátora i další návštěvníky, moc se mi to líbilo," uzavřela klientka Kamínku Markétka.

(15. 4. 2015, Chomutovské noviny)


Fotogalerie

Oslava Mezinárodního dne Romů