Sociální centrum Kamínek

Kamínku zůstal provozovatel OS Světlo Kadaň do dalších let, klientům se věnuje i o prázdninách

17.07.2015  …  články

Chomutov - V sociálním centru Kamínek střídá jedna akce druhou, všechny mají jasný cíl - vhodně zaplnit volný čas klientů, pobavit i poučit. "Pravidelnou denní činnost obohatíme přes prázdniny dalšími akcemi, které budou pořádat pracovníci jak klubu Kámen, tak služeb pro rodiny s dětmi. Klienti se mají na co těšit, jistě si vybere každý," uvedla manažerka projektu Jana Hronová.

Klienti mezi patnácti a šestadvaceti lety si užijí v klubu Kámen léto v pohybu. To je totiž motto několika jednodenních výletů po městě či jeho okolí. "Několikrát navštívíme streetworkoutovéhřiště v areálu Eldorádo a vyrazíme do přírody. Tam si klienti jednak odpočinou, ale také nasbírají různé přírodní materiály k dalšímu tvoření různých předmětů," popsala Jana Hronová. Mladí lidé se budou moci na výletech více poznat a navzájem se sblížit. Utužit zdravého ducha pomohou i kolektivní sportovní soutěže.

Různé exkurze, výlety i návštěvy muzeí či hradů čekají na rodiny s dětmi. Na výlet s nimi vyrazí pracovníci Kamínku každé prázdninové úterý a čtvrtek. Pokud zrovna nebudou brouzdat po okolí, mohou si ugrilovat večeři nebo si spolu děti pohrají a zasoutěží.

Akce pořádané Kamínkem již mají svou tradici a těší se velkému zájmu. Dokazuje to třeba květnová oslava Dne rodin. Při té se sešlo několik desítek klientů, kterým centrum pomáhá v tíživé životní situaci. Při oslavě šly ale mnohdy problémy do pozadí a všichni si užili zábavu. Stejně tak je již tradiční oslava Dne Romů. Ta se konala v dubnu již podruhé a ukázala veřejnosti tradice a zvyky romské kultury. Kromě vystoupení romských tanečníků či hudebníků si přítomní také vyslechli povídání Romky v seniorském věku, která srovnávala tradice Romů v minulosti a současnosti.

Kamínek začal na sídlišti Kamenná fungovat na konci roku 2013. Jeho provozovatelem se stalo Občanské sdružení Světlo Kadaň, které nyní svůj post znovu obhájilo. "V únoru byla městem vyhlášená veřejná zakázka na nového provozovatele centra. Přihlásili se čtyři zájemci na provozování služby pro mládež a tři na služby pro rodiny s dětmi. Oboje vyhrálo Občanské sdružení Světlo Kadaň," informovala manažerka projektu. O novém provozovateli rozhodla ekonomická výhodnost nabídky – byla posuzována cena a také plán rozvoje služby. Kamínek je financován převážně z veřejných zdrojů, částečně se podílí město. "V letošním roce však město nemusí poskytnout žádnou dotaci, sdružení Světlo totiž sehnalo finanční prostředky z dotací na pokrytí provozu až do konce roku," doplnila Jana Hronová.

Kamínek pomáhá rodinám s dětmi, mladistvým a lidem do šestadvaceti let v různých tíživých životních situacích. Nabízí řešení i cestu k plnohodnotnému životu, kromě toho se ale zaměřuje také na prevenci sociálně - nepříznivých jevů.

(17.7.2015, www.e-chomutovsko.cz)