Sociální centrum Kamínek

Jiří Kupec: Chomutovská liga malého fotbalu je se mnou polovinu života

04.03.2015  …  články

Byl u vzniku chomutovského sportovního fenoménu. Chomutovská liga malého fotbalu láká v zimě i v létě na hřiště či palubovku stovky nadšených fotbalistů a dalších sportovců všech věkových kategorií a hledá nové možnosti. O nových projektech i cílech CHLMF vyprávěl Jiří Kupec.

Máte představu, kolik lidí se zapojí například do každé sezony ligy malého fotbalu?

Mám, protože si vedeme statistiky. Teď jsem je počítal pro zimní ligu. Zapojilo se do ní 888 hráčů, do veteránské potom 139 hráčů a do žákovské ligy 205 dětí.

To je spousta lidí. Jak si pak užíváte chvíli pauzy mezi zimní a letní ligou?

Docela jo, protože ono zase není jednoduché soutěže připravit a organizačně zvládnout, i když je nás na to devět. Proto se po konci soutěží dostaví úleva, že vše dopadlo dobře a většina hráčů je spokojená. Je pravda, že si vždycky na konci oddechnu a pak si ten pocit někde u skleničky vychutnám.

Napadlo Vás, že CHLMF se během 23 let tahle rozroste?

Určitě ne. Třiadvacet let, to je vlastně polovina mého života. Začínali jsme jako parta nadšenců, která měla ráda malou kopanou, s jednou ligou, ve které bylo osm týmů. Pak se to postupně začalo rozrůstat a v roce 1999 jsme pod sebe vzali i zimní ligu. V roce 1997 jsme byli u založení žákovské ligy.

Jak se objevil nápad zorganizovat soutěž pro děti?

Můj tehdejší kolega Míra Šindelář se domluvil s panem Václavem Čechem a začala se na ZŠ Písečná dávat dohromady soutěž dětí. Ukazuje se, že je to dobrý projekt, protože řada hráčů má zájem pokračovat s námi nadále a přestupuje z žákovské ligy do dospělých soutěží. A až jim bude jednou 35 let, tak mohou zamířit do veteránské ligy.

Je mezi dětmi o žákovskou ligu zájem?

Ano, máme tam hlavně chomutovské školy, ale zapojují se i školy z Jirkova a okolních vesnic. Děti během her poznávají pravidla hry a přichází tomuto sportu na chuť. Někteří pak složí vlastní tým do dospělé soutěže, jiní zapadnou do už existujícího. Pro nás je přínosem zajištění generační obměny soutěže. Dnes v době počítačů je těžké přivést děti a mládež ke sportu a my se o to snažíme tímto způsobem. Žákovskou soutěž pořádáme společně s Okresní radou Asociace školních sportovních klubů Chomutov a podle ohlasů je s ní spokojenost. Není to jediný projekt pro mládež.

CHLMF se zapojila také do organizace Pouliční ligy...

Byl to nápad občanského sdružení Světlo Kadaň. V Chomutově pořádalo Pouliční ligu sociální centrum Kamínek a CHLMF byla požádána o pomoc s organizací. Tento projekt se snaží zapojit do jedné komunity děti z vyloučených lokalit spolu s majoritní společností. Původně jsme nevěděli, do čeho jdeme, ale když jsem pak viděl projekt naživo, věděl jsem, že to má smysl.

Byl tedy mezi dětmi z vyloučených lokalit o futsal zájem?

Ano, zájem byl ve všech věkových kategoriích. Dokonce jeden z týmů z Pouliční ligy už s námi hrál tento rok zimní soutěž. Zajistili jsme za něj vše potřebné k účasti a kluci si chodili zahrát spolu s ostatními. Myslím si, že to je velký úspěch.

Není to jediný projekt zaměřený na děti z komplikovaného prostředí. CHLMF spolupořádá rovněž turnaje Pecka Cup.

S tím přišel Dětský domov Vysoká Pec, kde pracuje jeden z našich kolegů. Letos to bude už šestý ročník turnaje, na který jezdí osm až deset dětských domovů z regionu i vzdálenějších lokalit. Máme informace, že děti tento turnaj také inspiruje ke sportu. To nás těší. Paradoxně mě v posledních letech baví víc žákovská liga a další projekty pro děti než pro dospělé. Děti si vaší práce daleko víc váží.

A co další projekty? Chystá CHLMF nějakou novinku?

Máme toho, myslím, dost. Snad kdyby se objevilo víc žen, které by chtěly hrát futsal, tak můžeme připravit soutěž pro ně. Hlavně bychom chtěli pokračovat ve sportovních aktivitách u žáků základních škol. Pro ně ještě spolupořádáme tradiční vánoční turnaj a minulý týden se odehrálo vůbec poprvé v Chomutově krajské finále soutěže mladších žáků základních škol, což je pro nás i OR AŠSK Chomutov velký úspěch.

Na CHLMF sem jezdí i hodně mimochomutovských týmů. Kde vidíte důvod?

Snažíme se to dělat dobře a lidi si to mezi sebou řeknou. Například kluci z jednoho týmu z Mostu říkají, že se tu cítí jako doma. To je pochvala, která potěší, protože my se snažíme chovat ke všem týmům stejně.

Objevuje se i kritika na CHLMF?

Také, nejčastěji si hráči stěžují na rozhodčí, ale to je asi problém každého sportu. Podle mého názoru ale nemáme špatné rozhodčí. Mrzí osobní útoky, ale ty jsou ojedinělé a člověk je musí hodit za hlavu. Jinak na předávání cen slyšíme i nějaké ty pochvaly.

Kritika bere i sílu. Chtěl jste někdy odejít?

Už několikrát jsem přemýšlel o tom, že skončím, ale pak si říkám, že když to funguje a máme podporu od silných partnerů jako je město, tak proč končit. Samozřejmě právě přízeň partnerů je pro nás a pro projekty určené dětem stěžejní, bez ní by to asi nešlo. Takže pokud to vydrží, chtěl bych se jako předseda dočkat oslav 25 let od založení, protože nakonec i pro mě to bude kulatá oslava.

(4. 3. 2015, Chomutovské noviny)


Fotogalerie

Pouliční liga